فواید بادام زمینی در جوانان

فواید بادام زمینی در جوانان

فواید بادام زمینی در جوانان

فواید بادام زمینی در جوانان به خوبی مطالعه نشده است. با این حال آثار بدیعی در این زمینه وجود دارد که در اینجا به شما می گوییم.

فواید بادام زمینی در جوانان

بادام زمینی یا بادام زمینی ( Arachis hypogaea L. ) یکی از میوه های خشک مورد علاقه بسیاری است. با این حال، افزایش مصرف آنها با این باور که می توانند باعث افزایش وزن شوند، به دلیل 48 درصد چربی موجود در آنها، محدود شده است. آیا واقعا کیفیت آن چربی را می دانید؟ فواید مصرف بادام زمینی را به شما می گوییم.

تا به حال، بیشتر اثرات بادام زمینی در افراد مسن و بزرگسالان مبتلا به چاقی، اضافه وزن، سندرم متابولیک یا در معرض خطر ابتلا به یک بیماری مزمن بررسی شده است. با این حال، اخیراً گزارش شده است که مصرف بادام زمینی می تواند برای جوانان سالم نیز مفید باشد.

همچنین می توانید بخوانید: هر آنچه که شما باید در مورد شکلات باید بدانید

بادام زمینی چه نوع میوه ای است و از کجا می آید؟

بادام زمینی چه نوع میوه ای است و از کجا می آید؟
بادام زمینی چه نوع میوه ای است و از کجا می آید؟

بادام زمینی ( Arachis hypogaea ) به بادام زمینی یا بادام زمینی نیز معروف است. از خانواده حبوبات است، زیرا در غلاف پیچیده شده و حداقل 2 دانه در داخل آن وجود دارد.

بومی آمریکای جنوبی به ویژه آرژانتین و بولیوی است. این فاتحان اسپانیایی و پرتغالی بودند که آن را به آفریقا و اروپا معرفی کردند. از آفریقا به غذای اصلی در بسیاری از کشورها تبدیل شد.

بادام زمینی یک ماده خام برای صنعت نفت است، زیرا روغن بادام زمینی یک محصول ارزشمند است. در واقع بهترین ارزش بعد از روغن زیتون است.

از چه طریقی میشه مصرف کرد؟

بادام زمینی انواع مختلفی از مصرف دارد:

روغن

برای پخت و پز عالی است، زیرا بی مزه است و در دمای بالا بدون سوختن مقاومت می کند. طبق جداول ارزش غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده ، 1 فنجان 216 گرم چربی کل، 36.5 گرم چربی اشباع شده، 99.8 گرم چربی تک غیراشباع و 69 گرم چربی غیراشباع چندگانه فراهم می کند.

کره بادام زمینی

از نظر چربی دارای الگوی مشابهی با روغن است و در مجموع 51 گرم در هر 100 گرم محصول است. همچنین حاوی 23 گرم پروتئین است.

آرد بادام زمینی

محصولی است که پس از استخراج روغن باقی می ماند. برای خوراک دام استفاده می شود.

شیر و فرآورده های فرعی

شیر، پنیر و شربت تقلبی با ارزش پروتئین بالا به دست می آید.

تنقلات 

از بادام زمینی فرآوری شده و بدون چربی. یک آرد برای تهیه شیک های پروتئینی و سایر وعده های غذایی به دست می آید.
بادام زمینی بوداده با یا بدون پوسته قرمز: می توان آن را شیرین کرد، در نوقا، پرالین، آب نبات یا پوشانده در شکلات، سرخ شده بدون پوسته، با یا بدون نمک. این جزء اصلی پیکاداهایی است که در رستوران ها سرو می شود.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی
کره بادام زمینی

کره بادام زمینی را می توان به صورت تجاری خریداری کرد، اما می توان آن را در خانه نیز تهیه کرد.

ویژگی های تغذیه ای بادام زمینی

خواص تغذیه ای بادام زمینی جالب است. وقتی 100 گرم بدون نمک برای مصرف برشته شود، مواد مغذی زیر را فراهم می کند:

کالری : 593.
پروتئین : 25 گرم
چربی ها : 50 گرم
چربی اشباع شده : 7.14 گرم
کربوهیدرات : 21.42 گرم.
چربی تک غیراشباع : 25 گرم
چربی غیراشباع چندگانه : 15.7 گرم.
فیبر : 8.21 گرم
کلسیم : 53.5 میلی گرم
آهن : 2.14 میلی گرم
پتاسیم : 667 میلی گرم
نیاسین : 13.57 میلی گرم.
B1 یا تیامین : 0.42 میلی گرم.

بادام زمینی به دلیل ارزش کالری بالای خود از چربی های تک غیراشباع خود متمایز است. علاوه بر این، آنها دارای ارزش بالایی در فیبر نامحلول، پتاسیم هستند و یکی از دانه هایی با بالاترین محتوای نیاسین هستند که به پیشگیری از آلزایمر در بزرگسالان بالای 65 سال کمک می کند.

بادام زمینی به اندازه میوه های قرمز حاوی آنتی اکسیدان است. اینها مواد شیمیایی هستند که اثر رادیکال های آزاد را که از متابولیسم تشکیل می شوند، مسدود می کنند.

بادام زمینی همچنین سرشار از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان طبیعی است. علم تایید می کند که رایج ترین ترکیب فعال زیستی در بادام زمینی رسوراترول است که از تخریب اعصاب جلوگیری می کند و اسید p-کوماریک که انتقال دهنده های عصبی را تنظیم می کند.

از سوی دیگر، مشخص شد که مصرف بادام زمینی باعث کاهش کلسترول تا 85.7 درصد و کلسترول بد یا LDL تا 64 درصد می شود. علاوه بر این، برشته کردن می تواند سطح آنتی اکسیدان ها، به ویژه فلاونوئیدها را افزایش دهد .

فواید خوردن بادام زمینی در جوانان

ترکیبات زیست فعال موجود در آجیل در تحقیقات در مورد بهبود سلامت در دوران پیری فراوان است. این مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن دو عاملی هستند که به پیری سلولی کمک می کنند.

مصرف آجیل درختی و بادام زمینی به عنوان آنتی اکسیدان باعث پیشگیری از بیماری در افراد میانسال و سالمندان بالای 55 سال می شود. به این ترتیب عمر سرویس را می توان افزایش داد.

همچنین روی بزرگسالان میانسال دارای اضافه وزن کار شده است. بادام زمینی حاوی مواد مغذی زیست فعال است که عملکرد گردش خون را بهبود می بخشد . مصرف بادام زمینی Inshell باعث بهبود گردش خون عروق مغزی و عملکرد شناختی می شود.

اما تا به حال، ادبیات تأثیر بادام زمینی بر جوانان سالم را در نظر نگرفته بود. به همین دلیل است که در سال 2021، دکتر روزا ماریا لامولا از دانشگاه بارسلونا گروهی متشکل از 63 فرد سالم بین 18 تا 33 سال را مورد بررسی قرار داد .

شرکت کنندگان به مدت 6 ماه روزانه یک وعده 25 گرمی بادام زمینی روی پوست و 32 گرم کره بادام زمینی خوردند. یک گروه کنترل کره بادام زمینی را بدون پلی فنل و بدون فیبر مصرف کردند.

نتایج چه بود؟

شرکت کنندگانی که بادام زمینی برشته شده در پوسته یا کره بادام زمینی خوردند، کاهش قابل توجهی در اضطراب داشتند و حافظه بلافاصله بهبود یافت . این یکی از مزایای اصلی خوردن بادام زمینی است.

این تحقیق نتیجه گرفت که مصرف منظم بادام زمینی و کره بادام زمینی در مقادیر مشخص شده می تواند حافظه و پاسخ به استرس را در افراد جوان و سالم بهبود بخشد. این نتیجه قابل توجه تلقی می شود، زیرا این گروه جمعیتی است که در آن به سختی می توان تغییری در مورد وضعیت سلامتی مشاهده کرد.

افزایش اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه در مدفوع، تولید شده توسط میکروبیوتای روده، نیز مشاهده شد. ترکیبات مخصوص بادام زمینی مانند پلی فنل ها ظاهر شد.

جوانان معمولاً مقادیر قابل توجهی بادام زمینی مصرف می کنند، اما تحقیقات زیادی که تأثیر این ماده غذایی را در این گروه جمعیتی تجزیه و تحلیل کند، انجام نشده است.

آیا بادام زمینی قادر به بهبود میکروبیوتای روده بود؟

پلی فنول های بادام زمینی می توانند بر شناخت و خلق و خوی تأثیر بگذارند، زیرا به عنوان پری بیوتیک برای میکروبیوتای روده عمل می کنند و محور میکروبیوتا روده و مغز را بهبود می بخشند . پلی فنول ها مانند فیبر به طور دست نخورده به روده بزرگ می رسند تا توسط باکتری های روده تبدیل شوند .

ترکیبات اصلی که باکتری ها تشکیل می دهند اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه یا SCFA ها هستند که به نظر می رسد در برابر برخی از بیماری های عصبی و افسردگی تأثیر دارند.

این نتایج نویدبخش بهبود شناخت و اختلالات دژنراتیو سلول‌های بدن از جمله مغز است. اما مطالعات بزرگتر و متعدد تری لازم است تا فواید مصرف بادام زمینی را به درستی مشخص کنیم.

بادام زمینی بخورید و از فواید آن لذت ببرید

شکی نیست که بادام زمینی علاوه بر داشتن طعمی اعتیادآور به دلیل عطر و طعم، دارای مواد مغذی و ترکیبات زیست فعالی است که سلامت جوانان و سالمندان را بهبود می بخشد. به ویژه در برابر بیماری های عصبی و افسردگی عمل می کند. از فواید خوردن بادام زمینی بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *