علت تغییر رنگ لب ها به چه معناست و راه درمان آن ؟

علت تغییر رنگ لب ها به چه معناست و راه درمان آن ؟

علت تغییر رنگ لب ها به چه معناست و راه درمان آن ؟

شکل ظاهری قسمتهای مختلف بدن ایده ای از وضعیت عمومی ارگانیسم می دهد. از این نظر ، تغییر رنگ در لب ها معمولاً به دلیل وجود آسیب شناسی های زمینه ای است.

علت تغییر رنگ لب ها به چه معناست و راه درمان آن ؟

پوست و غشاهای مخاطی سد اصلی دفاع از بدن انسان است. به طور کلی ، آنها وضعیت سلامت داخلی را بیان می کنند. در برخی موارد ، آنها ممکن است وجود یک بیماری ، کمبود یا آسیب شناسی را نشان دهند. آیا علاقه دارید بدانید که تغییر رنگ لب ها به چه معناست؟

لب ها یکی از حساس ترین و حساس ترین بافت های صورت هستند. آنها بیش از یک میلیون گیرنده عصبی دارند. اینها رنگ خود را مدیون وجود رگهای خونی فراوان هستند که در زیر سطح آنها جریان دارند. به همین ترتیب ، نژاد و رنگ پوست نیز نقش دارد.

ظاهر سالم معمولاً از صورتی روشن تا سایه قهوه ای متغیر است . با این وجود ، تغییراتی روی رنگ لب ها وجود دارد که می تواند نشان دهد که شرایط خوب پیش نمی رود. این تغییرات از لکه های جزئی تا رنگ های آبی یا ارغوانی ، مایل به سفید و مایل به سیاه متغیر است.

در ادامه شما را با علت تغییر رنگ لب ها آشنا خواهیم کرد

همچنین می توانید بخوانید: دلیل خشکی و ترک لب و راه های درمان آن را در اینجا بخوانید

علت تغییر رنگ لب ها چیست ؟

پوست لب معمولاً در معرض عوامل خارجی است که باعث تغییر ترکیب و فیزیولوژی آن می شود. نمونه آن سیگار است. در همین حال، بسیار به عنوان بیماری ناشی از صدمه یا اختلالات وجود دارد آشکار است. برخی از مطالعات ادعا می کنند که ظاهر بافت های نرم صورت وضعیت بافت های سخت زمینه ای را نشان می دهد.

تغییرات رنگ لب را اغلب به لیست طولانی شرایط نسبت می دهند. کمبود آب بدن ، کمبودهای تغذیه ای و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از دلایل عمده آن است. با این حال ، آنها معمولاً راهی برای بیان بالینی آسیب شناسی های قلبی عروقی ، تنفسی ، انکولوژی و خون هستند.

لبهای سفید

تظاهرات لبهای سفید یا رنگ پریده معمولاً با کمبود آب بدن و کاهش تعداد گلبولهای قرمز یا کم خونی همراه است . به طور کلی ، این علامت با رنگ پریدگی آشکار در بقیه قسمت های بدن ، ملتحمه ، لثه ها و زیر ناخن های دست و پا همراه است.

ترین علت شایع کم شدن آب بدن است تخمین زده می شود اسهال، به خصوص در کودکان و نوجوانان است. علاوه بر این ، از دست دادن مایعات می تواند با خونریزی داخلی یا خارجی مانند خونریزی شدید قاعدگی همراه باشد.

در اکثر بیماران ، کم خونی معمولاً نتیجه کمبودهای تغذیه ای است . این موارد در مورد مصرف کم یا جذب آهن ، ویتامین B 12 و اسید فولیک است. همچنین برخی از بیماری های ارثی مانند تالاسمی یا هموفیلی می توانند باعث ایجاد آن شوند.

کم خونی با رنگ پریدگی ، خستگی و خستگی بیان می شود. در کودکان می تواند بر عملکرد مدرسه تأثیر بگذارد.

لبهای آبی
تغییر رنگ کبودی لب ، پوست و سایر مخاط ها از نظر بالینی به عنوان سیانوز شناخته می شود. رنگ قرمز خون در نتیجه غلظت هموگلوبین در آن است. با این حال ، طبق مطالعات ، خون در هنگام کمبود اکسیژن ، تیره یا مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به مایل به سفید می شود ، که این امر نمایان شدن سیانوز را تعیین می کند.

شواهد لب ها ، انگشتان و غشای مخاطی آبی معمولاً محصول آسیب های تنفسی و قلبی عروقی است. بیماری انسدادی مزمن ریوی ( COPD ) ، آسم ، خفگی مکانیکی و نارسایی تنفسی از شایع ترین علل هستند.

از طرف دیگر ، نارسایی قلبی ، شوک ، سپسیس ، دمای سرما و مسمومیت با حشره کش ها می تواند باعث این وضعیت شود. علاوه بر این ، برخی از اختلالات مادرزادی ، مانند نقص دیواره بطنی و ناهنجاری های عروقی ، با لب های آبی همراه است.

لبهای سیاه
رنگ مایل به سیاه مایل به لب معمولاً به ضایعات مخاط دهان یا فرآیندهای آسیب شناختی مربوط می شود که باعث تولید ملانین می شوند. رنگ آمیزی زیاد لب و پوست یکی از یافته های رایج در بیماری آدیسون است. این یک بیماری است که با کمبود تولید کورتیزول و آلدوسترون مشخص می شود.

از طرف دیگر ، مطالعات تخمین می زنند که مصرف مداوم تنباکو و سیگار بر رنگدانه های تیره مخاط لب ، لثه و پریودنتال تأثیر می گذارد. علاوه بر این ، کبودی ناشی از ضربه و سوختگی می تواند به لب ها رنگی سیاه یا بنفش بدهد.

لکه روی لب ها
وجود لکه هایی با قطر و شکل متغیر روی لب ها با لیست طولانی از عوامل مرتبط است. رنگدانه های حاصل از اشعه ماورا بنفش خورشید شایع ترین علت است.

آنها معمولاً خود را با سایه هایی نشان می دهند که از بژ تا قهوه ای تیره متفاوت است. همچنین می توانید در موارد زیر تغییر رنگ لب را به دلیل لکه ها مشاهده کنید:

هموکروماتوز .
بیماری لاژیر-هونزیکر.
بیماری پوتز-جگرز.
نئوپلاسم های دهان.
داروهای ضد روان پریشی ، مانند کلرپرومازین.
تشخیص و درمان تغییرات مختلف رنگ روی لب ها
تشخیص تغییرات رنگ لب بر اساس معاینه جسمی جامع توسط پزشک انجام می شود. به همین ترتیب ، پزشک باید وجود سایر تظاهرات بالینی همراه ، مانند تغییرات در رنگ پوست در سایر قسمت های بدن را در نظر بگیرد.

وجود علائم و نشانه های قلبی عروقی یا تنفسی جهت گیری تشخیصی را ترجیح می دهد . علاوه بر این ، پزشک باید عادات بیمار و همچنین سابقه خانوادگی و آسیب شناسی های قبلی را در نظر بگیرد. در برخی موارد ، نمونه برداری می تواند در نئوپلاسم مشکوک مفید باشد.

درمان معمولاً با هدف درمان بیماری زمینه ای است که باعث ایجاد تظاهرات روی لب می شود. برای این منظور ، متخصص می تواند از ابزارهای آبرسانی ، جایگزینی مواد مغذی و تجویز اکسیژن استفاده کند.

استفاده از لیزر ، نور شدید پالس ، کرایوتراپی و فتوتراپی برای درمان پاتولوژی های رنگدانه ای است که باعث تغییر رنگ لب ها می شود. علاوه بر این ، برخی از داروهای موضعی اغلب به عنوان بخشی از درمان نامیده می شوند.

لب ها تغییراتی دارند که به سمت آسیب شناسی دهانی یا سیستمیک می روند. درمان ها از شناخت آنها حاصل خواهد شد.

سبک زندگی و پیشگیری
پوست لب بسیار ظریف است ، بنابراین مراقبت مداوم از آن ضروری است. برای انجام این کار ، توصیه می شود از مومیایی کننده های آبرسانی و ضد آفتاب استفاده کنید و همچنین قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه خورشید را کاهش دهید.

از طرف دیگر ، یک رژیم غذایی متعادل که شامل تمام ویتامین ها و مواد معدنی باشد به کاهش خطر کم خونی و تغییر رنگ لب کمک می کند. مصرف آب کافی برای اطمینان از هیدراتاسیون کافی توصیه می شود.

ترک سیگار نتایج بسیار خوبی برای سلامت دهان ، تنفس و قلب و عروق افراد ایجاد می کند . بنابراین ، می توان با تعیین اهداف و ایجاد برنامه ترک سیگار در مشورت مستقیم با یک متخصص ، آن را شروع کرد.

در صورت مشاهده تغییر در رنگ لب های من چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده تغییر در رنگ لب های من چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟
در صورت مشاهده تغییر در رنگ لب های من چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟

شناسایی زود هنگام تغییرات رنگ لب ، پیش آگهی اکثر بیماران را ترجیح می دهد. از این نظر ، در صورت مشاهده افزایش یا کاهش تناژ ، باید به پزشک مراجعه کنید ، به خصوص اگر با علائم دیگری همراه باشد.

با توجه به شواهد رنگ آمیزی مایل به آبی یا سیانوتیک همراه با ناراحتی تنفسی ، باید به دنبال کمک های پزشکی فوری باشید. به این ترتیب می توان با درمان به موقع هر آسیب شناسی جدی ، از بروز عوارض و عواقب احتمالی جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.