آیا مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند؟

آیا مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند؟

آیا مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند؟

مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند و باعث ایجاد اثراتی مانند قرمزی و التهاب شوند. اگر این اتفاق زیاد رخ دهد ، می تواند به پوست آسیب برساند. همه مواد آرایشی ، حتی مواد ضد حساسیت نیز می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

ارقام نشان می دهد که فقط دو دهه پیش ، 15 درصد از درماتیت تماسی ناشی از مواد آرایشی بوده است. امروز این تعداد دو برابر شده است. این بدان معنی است که مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند و استفاده گسترده از آنها باعث افزایش این مشکل شده است.

تخمین زده می شود که صنعت آرایشی و بهداشتی از حدود 8000 عنصر در تولید محصولات خود استفاده می کند. با چنین حجمی مشخص است که یک یا چند مورد از این ترکیبات آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند اما تشخیص اینکه کدام یک از افراد خاص فرد را تحت تأثیر قرار می دهد آسان نیست.

مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند و یا واکنش آلرژیک ایجاد کنند. این دو فرایند متفاوت است. تحریک به طور عمده به صورت قرمزی و التهاب بروز می کند. از طرف دیگر ، در واکنش آلرژیک ، خارش ، خارش ، سوزش وجود دارد و اغلب تاول ایجاد می شود.

ترکیبات شیمیایی موجود در مواد آرایشی می توانند باعث تحریک یا واکنش های آلرژیک شوند.

واضح است که مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند. بیاد داشته باشیم که پوست بزرگترین اندام بدن است و همچنین برای بسیاری از عوامل شیمیایی مسیر نفوذ است. از نظر فنی ، واکنش سوverse به برخی از عناصر یا م componentلفه ها را درماتیت تماسی می گویند . این می تواند تحریک کننده یا آلرژیک باشد.

هیچ ماده آرایشی و بهداشتی صد در صد بی خطر وجود ندارد. تمام مواد آرایشی می توانند پوست را به میزان کم یا زیاد تحریک کنند. این موارد می تواند شامل صابون های روزمره و کف اصلاح برای آقایان باشد ، نه فقط آرایش.

به همین ترتیب ، هیچ کس از ابتلا به درماتیت تماسی از استفاده از مواد آرایشی مستثنی نیست. بدیهی است که افرادی با پوست آتوپیک بیشتر مستعد این امر هستند . کسانی که سابقه رینیت یا ورم ملتحمه آلرژیک دارند نیز همین طور هستند.

همچنین می توانید بخوانید: آیا رژیم غذایی می تواند روی پوست تأثیر بگذارد؟

اجزای تحریک کننده لوازم آرایش که پوست را تحریک می کند

اجزای تحریک کننده لوازم آرایش که پوست را تحریک می کند

به طور کلی ، عطرها و مواد نگهدارنده عناصری هستند که در بیشتر تحریکات پوستی و آلرژی ها نقش دارند. به طور خاص ، مشخص شده است که ترکیبات آرایشی زیر می توانند پوست را بیشتر تحریک کنند:

آمونیاک . این ماده عمدتا در رنگ مو و محصولاتی که برای ساخت پرم استفاده می شود وجود دارد. تحریک یا واکنش آلرژیک ایجاد می کند.

سولفات . این جز component بسیاری از شامپوها است ، به شکل سدیم لوریل سولفات و سدیم لوره سولفات. مهم است که پس از استفاده از محصول ، هنگام خشک شدن یا خارش پوست سر ، برچسب شامپو را بررسی کنید.

رنگ های سایه چشم . اثر آن به صورت قرمزی ، التهاب چشم و حتی پارگی آشکار می شود.

رتینول . این جز star اصلی بسیاری از کرم های ضد پیری است . برخی افراد آن را تحریک کننده و خشک می دانند.

اسید سالیسیلیک . این ماده به طور عمده در کرم های ضد لک یافت می شود. در برخی موارد ، نه تنها لکه ها را افزایش می دهد ، بلکه باعث تحریک اضافی می شود.

اسید گلیکولیک . گاهی اوقات باعث قرمزی ، خشکی یا سوزش می شود. این بیشتر در محصولات لایه برداری است. در آن موارد ، بهتر است از محصولاتی با اسید لاکتیک استفاده کنید.

عطرهای . آنها در موارد مختلف با تحریک پوست همراه هستند.

آلومینیوم و تولوئن. دئودورانت های حاوی آلومینیوم اغلب با تحریک پوست ارتباط دارند. همین امر در مورد لاک های ناخن حاوی تولوئن ، فرمالدئید یا DBP نیز صادق است .

دیگران . این اجزا پتانسیل قابل توجهی برای تحریک یا آلرژی دارند: euxyl K-400 ، kathon و بلسان پرو ، در پودرهای جمع و جور. پروپیل گالات، گالات اکتیل و جیوه، سرب در؛ سولفات نیکل ، در ماسک های مژه و خط چشم ؛ و تیومرسال در سایه چشم.

داده ها برای در نظر گرفتن

اگرچه چندین بار کافی است از محصولی که باعث واکنش آلرژیک می شود اجتناب کنید ، در سایر موارد لازم است که به متخصص پوست مراجعه کنید تا درمان دیگری پیدا کنید.

لوازم آرایشی و بهداشتی اغلب باعث واکنش تحریکی یا آلرژیک، اما نفر و یا می توان رد کردن آن وجود دارد است برخی از مشکلات قبلی ممکن است علت که واکنش . هنگامی که تحریک به طور مکرر اتفاق می افتد یا بسیار شدید است ، همیشه لازم است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

به طور معمول ، تحریک اندکی پس از استفاده از محصول ظاهر می شود. بنابراین ، بسیار مهم است که برای شناسایی علت مشکل احتیاط کنید. گاهی اوقات کافی است به سادگی از محصولی که باعث واکنش می شود و همه چیز درست می شود خودداری کنید.

در صورت عدم استفاده صحیح از مواد آرایشی ، پوست نیز تحریک می شود. اینها تاریخ انقضا دارند و پس از آن می توانند نه تنها واکنشهای جانبی جزئی ، بلکه عفونت ایجاد کنند. این نوع محصولات باید در مکان های خشک و خنک نگهداری شوند ، در غیر این صورت ترکیب آنها تغییر می کند.

همچنین تمیز نگه داشتن همه وسایل آرایش ضروری است. برس ، برس ، اپلیکاتور و غیره باید مرتباً شسته شوند. چنین مواردی فقط برای استفاده شخصی است و به اشتراک گذاشتن آنها مناسب نیست.

همچنین می توانید بخوانید: رنگ و شکل ناخن های شما درباره شخصیت شما می گویند

3 دنبال این می گردید “آیا مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *