آیا رژیم غذایی می تواند روی پوست تأثیر بگذارد؟

 آیا رژیم غذایی می تواند روی پوست تأثیر بگذارد؟

 آیا رژیم غذایی می تواند روی پوست تأثیر بگذارد؟

بر اساس شواهد موجود ، می توان گفت که رژیم غذایی از چند طریق می تواند بر روی پوست تأثیر بگذارد. در برخی موارد ، رژیم غذایی برخی از مشکلات پوستی را تسهیل یا افزایش می دهد. در برخی دیگر ، غذا به جلوگیری از زوال پوست و آسیب شناسی های خاص کمک می کند.

کسانی هستند که تعجب می کنند آیا درست است که رژیم می تواند روی پوست تأثیر بگذارد. پاسخ بله است. تأثیر آن چنان نیست که گاهی به آن اشاره می شود ، اما بدون شک تغذیه بر سلامت پوست و اکثر اعضای بدن تأثیر می گذارد.

پیرامون موضوع چندین افسانه و تعصب وجود دارد ، اما همچنین مطالعات علمی. این شواهد حاکی از این واقعیت است که غذا می تواند روی پوست تأثیر بگذارد. برخی از غذاها این اندام را تقویت می کنند ، در حالی که کمبود برخی مواد مغذی منجر به مشکلات پوستی می شود.

همانطور که غذا می تواند بر روی اپیدرم تأثیر منفی بگذارد ، مواد مغذی نیز به جلوگیری یا درمان برخی آسیب ها یا اشکال زوال کمک می کند. در واقع ، در برخی از روش های درمانی ضروری است که تغییرات غذایی برای دستیابی به نتایج اعمال شود.

طبق تحقیقات منتشر شده در سال 2019 ، پوست بزرگترین اندام بدن است . این چیزی حدود یک ششم وزن بدن است. این توابع متعدد و مهمی دارد که شامل موارد دیگر است:

محافظت در برابر عوامل خارجی.

تنظیم مجدد حرارت

جذب اشعه ماورا بنفش.

تولید ویتامین D

حفظ تعادل آب.

همانند سایر اعضای بدن ، رژیم غذایی در سلامت پوست دخالت می کند. بنابراین ، تضمین سهم برخی از مواد مغذی اصلی مهم است.

چندین آسیب شناسی وجود دارد که در پوست منعکس می شوند و مربوط به تغذیه هستند. این مورد در مورد ماراسموس یا پلاگرا است ، دو بیماری که در اثر کمبود ویتامین C یا پروتئین ایجاد می شوند. همچنین ، رژیم های کم آهن با آلوپسی ارتباط دارند و مصرف الکل علائم پسوریازیس و روزاسه را افزایش می دهد.

در مقابل ، هیچ مدرک علمی مبنی بر ارتباط غذاهای پرچرب با آکنه  یا سایر مشکلات مشابه وجود ندارد . همچنین تأثیر شکلات بر سلامت پوست اثبات نشده است ، همانطور که اغلب اعتقاد بر این است.

همچنین می توانید بخوانید: آیا مواد آرایشی می توانند پوست را تحریک کنند؟

پیری و تغذیه

پیری یکی از فرایندهایی است که در آن مشخص است که رژیم غذایی می تواند بر روی پوست تأثیر بگذارد. باید گفت که این پدیده دارای دو م majorلفه اصلی است. اول این است  بیرونی پیری ، است که توسط عوامل زیست محیطی ناشی ، تابش عمدتا خورشیدی.

دوم پیری ذاتی است که ناشی از تعیین ژنتیکی و سبک زندگی است. مورد آخر شامل غذا است. دانش توانسته است اثبات کند که آسیب اکسیداتیو جمع شده ، همراه با کاهش عملکرد متابولیک ، باعث ملتهب شدن پوست و منجر به پیری پوست می شود. این ارتباط در مقاله ای که در مجله Anais Brasileiros de Dermatologia منتشر شده منعکس شده است  .

همچنین نشان داده شده است که غذاهای غنی از آنتی اکسیدان برای کاهش اثر رادیکال های آزاد و کاهش سرعت پیری پوست مفید هستند. کار صحیح این است که مقدار زیادی میوه و سبزی بخورید.

آسیب به غذا ، آکنه و آفتاب

شواهد نشان می دهد که برخی از غذاها می توانند علائم بیماری مانند آکنه را بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان می دهد که لبنیات و همچنین غذاهای غنی از شکر باعث بدتر شدن پوست آکنه می شوند. مکمل های مبتنی بر لاکتوز در این گروه قرار می گیرند. شکلات تنها در صورت شکلات شیرین اثرات مخربی دارد. کاکائو به عنوان مثال روی آکنه تأثیر نمی گذارد.

از طرف دیگر ، شناخته شده است که غذاهای غنی از بتا کاروتن به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشید کمک می کنند . همچنین از سیستم ایمنی بدن در برابر تأثیر اشعه UV محافظت می کند. به عبارت دیگر ، یک رژیم غذایی غنی از بتاکاروتن از عکسبرداری و سرطان پوست جلوگیری می کند.

اختلالات پوستی و رژیم غذایی

اختلالات پوستی و رژیم غذایی

طبقه بندی اختلالات پوستی مرتبط با غذا خوردن به چهار گروه تقسیم شده است. اولین مورد مربوط به اختلالات پوستی است که از نزدیک با رژیم غذایی مرتبط است. برجسته ترین آنها درماتیت هرپتیفورمیس است . این وضعیت مستقیماً با مصرف گلوتن ارتباط دارد.

گروه دوم مربوط به اختلالات پوستی است که احتمالاً مربوط به رژیم غذایی است. اینها درماتیت آتوپیک ، آکنه ، پسوریازیس ، پمفیگوس ، کهیر و درماتیت تماسی هستند . این ناهنجاری ها اغلب به مواد حساسیت زا مربوط می شود ، که در 90٪ موارد مربوط به موارد زیر است: گندم ، شیر ، سویا ، ماهی ، تخم مرغ و بادام زمینی.

در گروه سوم ناهنجاری های مربوط به کمبود تغذیه ای وجود دارد که در آنها عبارتند از: کواشیورکور ، پلاگرا ، اسکوربوت و ماراسموس . کمبود مواد غذایی منجر به این بیماری ها می شود. سرانجام ، گروهی از اختلالات پوستی مربوط به مازاد تغذیه ای وجود دارد.

در حالت دوم ، بیماری های همراه آن چاقی ، کاروتنمی و لیکوپنمی هستند. تعدادی از شرایط وجود دارد که بیشتر در افراد چاق ظاهر می شود ، مانند اینترتریگو کاندیدا ، علائم کشیدگی و غیره.

کاروتنمی در اثر مصرف بیش از حد کاروتن ایجاد می شود. و لیکوپنمی ، به دلیل مصرف بیش از حد میوه هایی که دارای مقدار زیادی کاروتنوئید هستند.

رژیم غذایی نامناسب در پوست منعکس می شود

همانطور که دیدیم ، رژیم غذایی ناکافی می تواند در سلامتی و کیفیت پوست منعکس شود. بیماری های پوستی وجود دارد که به کمبودهای تغذیه ای یا مصرف بیش از حد مواد با ظرفیت التهابی و اکسیداتیو مرتبط است.

به همین دلیل انجام یک رژیم متنوع و متعادل مهم است ، که مصرف غذاهای تازه را نسبت به غذاهای فوقالعاده در اولویت قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.